כאשר תשוב לחיים תראה כדור עגול כמו סימפוניה..

Victor Tkachenko

ציור הדמות של החיים, Victor Tkachenko

 

יהודה אמסלם

החיים באים
בלי דפיקה בדלת
בלי הודעה מוקדמת
נוחתים אצלי בגוף
באמרם שמישהו גרשם..

הם מלהגים ומדברים בלי סוף
ומרעישים עד שאיני יכול לישון

ובבקרים הם מטרידים לי את הטוב

השכנים מכל העברים מתלוננים
על הדייר המופרע ובלתי נסבל 
שחי כאילו יש מחר 
נשבע להם באפס מאוויים
גם לי בא להרוג את החיים

 

3.04.16

 

נטלי גוטמן

כדורי זרתוסטרה לנפש

"אני מתהלך בקרב העם הזה ועיניי פקוחות..אנשים נהיו קטנים יותר והם מתקטנים והולכים- ומפני מה? מפני תורת האושר והמידה הטובה שלהם..בעצם הם מבקשים בתמימות יותר מכל : שאיש לא יכאיב להם.. "amor fati" (אהבת הגורל), תהי זו אהבתי מעתה! אינני רוצה לצאת למלחמה נגד המכוער. אינני רוצה להאשים, אפילו את המאשימים, לא עוד. תהי העלמת-עין השלילה היחידה שלי!..בכל מקום שמצאתי יצור חי, מצאתי רצון לעוצמה, ואפילו ברצונו של מי שמשרת מצאתי את הרצון להיות אדון.. בזרתוסטרה הבאתי את השפה הגרמנית לכלל שלמות. אחרי לותר וגתה..עשיתי עוד צעד, שלישי..ואני יודע מראש שכאשר תראה ותלמד מן מהסוף – מה בעצם נועדה לומר הסימפוניה כולה..או אז, לא תוכל להתגבר על אימה וחלחלה שאין לה מרפא..", אבל הקריאה עצמה היא למידה רבה של חופש..שאיננו לא רע ולא טוב, אבל הוא הטעם שלי, לא אבוש בו. זו הדרך שלי- ואיה דרככם?.. הדרך היא לכל אחד ולאף אחד..בהבנתי זאת, קצתי בחכמתי.. וכדבורה אשר אספה דבש יותר מדי, זקוק אני לידיים מושטות.." (ניטשה, "כה אמר זרתוסטרה", תרגום אילנה המרמן, עם עובד ,2015)

Denis Sarazhin ברקסמוזאון,

ציורהחיים קרוב לעולם…, ברקסמוזאון, Denis Sarazhin

בשעת מלכודת לא תרגיש הדבורה, ותרבה ותוסיף דבש, להמליכו, בעיניים פקוחות להוציאו ממיכל שמתפרק אחריה..וכל אוכלי סם האושר יקבלו סוכר גבוה, אך היא כבר תהיה בידיים אחרות, כי לכל עונה עידנים של יד מושטת..

שרה כוי

כל תוכניות הריאליטי כולן.. אי אפשר להעתיק מהם מבט..מבטנו על מסך הטלוויזיה, אנחנו נלכדים..משהו פנימי, רדום, עתיק מושך אותנו אל גלריית הפנים, הסיפורים, סוגי החיים, ניצחונות וכישלונות..אולי קשר דם נצחי קושר בינינו, בין כולנו..אולי אנחנו שוב מקבלים את התורה עכשיו..דיברות חדשים, מעודכנים, תורה חדשה, אבל אותו לב. הטוב מנצח. והרוע, בגידה, ערמומיות, אכזריות, שקר, אנוכיות מוארים בפנס ענק ומוקרנים בכיכר העולם. אי אפשר להסתיר יותר. אם יש בכלל בינינו רשעים, הם נוהרים בעצמם אל מתחת לפנס בתקווה לזכות בתהילה ועושר נוספים..הדיבר חדש: לפעמים חלומות מתגשמים. 

Andrzej Troc, Rosemary Baby אני לא זונה בחמישים שקל

ציור , Rosemary Baby, שניינו -בשקל, Andrzej Troc

זה קרה. אלוהים מודה סופסוף באמצעות תוכניות הריאליטי שתורה היא קסם..ארבעים שנה במדבר אלה ארבעה חודשים בבית "האח הגדול".."כוכב נולד" .."הישרדות" .."מסטרשף". מן, אוכל, וילה מפוארת, מטבחים משובחים, תנאי סאונד מעולים.. איתקה:
אִיתָקָה הֶעֱנִיקָה לְךָ מַסָּע יָפֶה"
אִלְמָלֵא הִיא לֹא הָיִיתָ כְּלָל יוֹצֵא לַדֶּרֶךְ.
יוֹתֵר מִזֶּה הִיא לֹא תּוּכַל לָתֵת.
וְהָיָה כִּי תִּמְצָאֶנָּה עֲנִיָּה – לֹא רִמְּתָה אוֹתְךָ אִיתָקָה.
וְכַאֲשֶׁר תָּשׁוּב, וְאַתָּה חָכָם, רַב-נִסָּיוֹן,
תּוּכַל אָז לְהָבִין מַה הֵן אִיתָקוֹת אֵלֶּה"  (קונסטנדינס קוואפיס , תרגום יורם ברונובסקי)

התורה לא בשמיים. אין כל סתירה בין רוח, מוסר, אמת, והתרבות העכשווית. תורה היא חיים. חיינו – כאן, עכשיו, עם כל חלומותינו, ותורות ארוכות לתוכניות ריאליטי.. לא רק יפה ונשגב בתורה. יש בה הכול, גם הקטן המביך, כמו תשוקה להיות כוכב, לכל גיבורי התנ"ך הייתה התשוקה הזאת..אני אישית מאמינה שתקופתנו היא תקופה מיוחדת. לא הייתה כזאת אף פעם. ולי נדמה שהפנים הרבות והיפות להפליא כולן שעוברות לפנינו כעת, אלה כתוביות אלוהיות בסוף תולדות האנושות.

(קטע, 22.04.16)

צילום מתכנית ריאליטי…, אשר ג'בל

אשר גיבל, 39

הכתובת לאחרית – בראשית. אך בתולדות התעשייה הכימית של הלב והכליות,  בשלבי התרבות המזויפת של המזהמים את כדורי הגוף, את מיתרי הנפש, ואותי, כמו כולם הסמוכה לצלחת ההפרשות. הכתובת שלי תחת כיפת הצלחת אינה הר, אבל אין זה מרתיע את המלכה האדומה בעלת החיים – בעלת התורה, מיקומה במשולש הברמודי מאובטח באפוקליפסה הנשגבת.. חוט שני דק חובק את התהוותה כשליטה על כיסא פלסטיק לבן.. ממנו תרד לשאול..

צילום 1. עץ ביער אוסישקין , טבעו של הרוע דומה להכשת נחש , ברגע ההכשה אתה נמצא בהלם ולא מרגיש כאב…, צילום 2.  דצמבר 2005 יער אוסישקין, צילום ומילים אשר גיבל

אשר גיבל, עץ ביער אוסישקין , טבעו של הרוע דומה להכשת נחש , ברגע ההכשה אתה נמצא בהלם ולא מרגיש כאב...אשר גיבל, דצמבר 2005 יער אוסישקין

ומה אם השאול מפלסטיק, מי שישב עם אלוהים שננטש, בטקס פטריוטי מוכר טוב, יודע, כדור השמיים הנופלים המתעכבים מעט בשל לוויות תקופות של ספרים, הכדור עשוי ספרי שירת הפרוזה שלו בהמשכים, שיריו כדורי זרתוסטרה זעירים ילידים..נולדים בחפשיות וקלילות כמו פטריות אחרי גשמי תרבויות מתות, מוכנים לאחרית איכות הנפש ולראשית התבוננותה בהמשכים, באיכות שמתה, אך בהתרגשות איכותית מתלמדת ממושכות לעבור על כל השורות ולתפוס כל המסכים, לפי סימני שמונה כנפיים שטות בשכיבה החושנית-עממית, על האין-סוף ממונה יחידה.. כך מתמלאים כדורי זרתוסטרה מכל בכל, אחרי עייפות החומר בהם המבוזבז..

Evgeniy Titov , כוכב נופל 2015

ציור כוכב נופל 2015, Evgeniy Titov

 

אפרים פוקס

משולש הייקו בלתי יציב

***
לרגע
מתייצב על קו האופק
ענן לבן
***
כיסא צולע
מנסה להתאזן 
על שלושת רגליו
***
ספרים יד שנייה
מלחמה ושלום
מאזן אימה

 

20.04.16

צילום א, הטיילת הישנה בתל אביב…, אשר גיבל

אשר גיבל, הטיילת הישנה בתל אביב...

כתיבת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.