תורת בטיחות היקום  

 

ציור פנז'אן, ביצה שחורה ולבנה בצלחת אחת,  אנטון בידרמן

אנטון בידרמן, פינג'אן כוס ביצה שחורה ולבנה בצלחת אחת

נטלי גוטמן

ואל תקריאו לי זכויות, הזמינו אותי. כל עוד אני מוצהרת כפנטזיה, הנגזלת מכם צעירה, קשרו את מעשיי לשירה השורקת תורה רבה, וכלל לא על מה, רק על למה – אני – פה? ומלאו בי מחבוש, רק ענו מדוע לי כאן.. כי בינתיים, מתגובתכם הנירונים דובקים לגידים וכימיקלים מורשים ממלאים את תפקידי. האכזבה הסוקרטית מלווה את הטעם ללא גידים, אולי כתנאי לטבע החומרים לצורה, שאלגנטית תחתוך לצד קיצור הדרך, גם של החיים. ומצדי השני, הליכתי המפותלת בנתיבי הטעם המטפיזי תאריך שנים וחללים, חוק המחבוש שלי טוב לגר ולחולמני – בסוף רואים משמעות לסבל שבפיגור טבעי המדויק כחוסך במקלטים והמחשבות…(בעקבות דר' מאיר בוזגלו, על "פיידון" לאפלטון,  כנס לתלמידי פילוסופיה 2015)

אלי אמירלי, 19

ציור אלי אמירלי

לא בכדי, אלפי שנים תלתל ראשי לא יורד מחזית הרחובות, מתענג על מצח כתפיי, מתברג באוויר מוזעק סביבתית בחמצנו המעושן כפטריות בר מזויפות נמכר לכל גיל המרבה במחיר, ישר לקונה מתבניות תזונתו המקוררת. ובנוסף, נאמר שגם בסונטות השחיטה על אות ותלתל כמפויטים בכתב – כאילו השניים יחד – חזיר וסימן להימצאות הבוגד בבשר ודם מדיר ההנאה מהנהנתן הסביר מורח על גן החיות מרבדי חורשת צואתו הספוג בכל מאכלי רווחיותו הנקייה..

אשר גיבל, דצמבר 2005 יער אוסישקין

צילום יער אוסישקין ,דצמבר 2005, אשר ג'בל

וגם אומרים בדרבן המכולת השכונתית, שתלתליי נחשבים כמעט כמו עופות בשנות ה-90, כשגם בננות עלו שקל ובתי עץ אמריקאים שקלו 18 אלף דולר, שכבר אז חשש אמתי הסתנן לחוות הדעת של עמיתיי, אחיי ויריביי בעבודה, בשכונת עוניי, גם בסוכת זוגיותי על שפנומנה יפה אני ובהכרח מבוזבזת. וכל מה שיופיי היה סופר ימים להספיק להתעלות בחקר יחסיי עם הענוג שלי כולו טל נושם אגדות גוף האהבה האסורה, היה מתלווה טעם קיומי לאיום, גלובלי יותר ויותר על הנידונים להכירני…

דינה בנאי בבאי, 6

ציור דינה בנאי בבאי

שאלתי אני: הוי אבי, למה עשוי חמר כחלחל צלם גופי? מאז שסיפקת לי בוץ מעיין הבנייה הקרובה של מטרו בפטרבורג של שנות ה-70, ולקחתי ממך לפיסולי העצמי באצבעותיי המוזיקליות למוש עצם גוף נפשי בחירותו. ואתה חפרת בכלי האידיש הרכה, בכף גורלך היהודית להביא אלי בוץ טהור, להפקיד לידיי חומר גלם בפה מלא דאגה ובלב מרחיב עוצמת בתך ונשיותה, להתבגר בלעדיך.. ללא עתידך, בלי סייג מתכופף נמוך לכל שאל ראייתי. ומה נשתנה בו עכשיו, במפוסל הזה בי שעד ארץ הנוחיות נזעק להגיע, עטוף חמר תכלת אהבתך, המזדקן רק במלחמות קיץ ישראל שבהפסקות דו-שנתיות? מדוע לא נשרט עור צורתי כרקיע שוטת פולש לזוויות העין עקומות של מביטים שלא לעתיד מכוונים, ולא מתארח פסלי בחתונות ובר-מצוות מרהיבות לב המדינה. שמא, מצומק בו הלב ממשטר חכמת העתיד שמפוקפק כי מרושל בדומה לשוקולד סלפי, שלאחר טיסת חו"ל שוכח להימכר ולנגב את פיו בכבוד, כנעול בקבר הגסות נוחת על הר סיני על קהילתו שמסריטה אותו מגבו, והוא לב מדינת הקישקיס משתתק ומתנצל שיצא ללא תחתון לבן המשובח שלו, עם גזע הסומסום מתואם מדוכא האשליות על זכות לשלטונו, באמבטיית מובחרי קיום המוקפים בשמורת קניונים קדושים..

"ועוד מעט אנחת
לתוך שדה התעופה
עם כל הפרות שבשוקולד
ואסע בכבישים שהאבק
מוחק להם את הסימונים
וערימות של פסולת בניין
משובצות בשדות
כמו יהודים מתים
וכולם צופרים לי ברמזור
כאילו שאני מתחתן היום
וסוף סוף אשכח את השרירים
הגוף יחזור אל האדמה
אל הכורכר
וירגע

ואז אוכל להגיד לך מה שלא יכולתי

לומר באירופה המנומסת

 את מטומטמת…"

(אבינועם אשבעל עשתרות חקלאי)

ועוד… מספרים שבצדה השני של בועת האדמה, בניגוד למתנצלים למצלמה, שופעים פסלי הרוח יתומי החברה, שהם בדיוק בגילי, מאז שהייתי בת 16. ולא נדרש להם תגמול או שכר טרחה על היתמות כי שלומם הסבוך הובטח מתוקף הנהוג באהבה, שכאילו על פי דיווחי התנועה המפגרת אחריהם, שוררת בם השתוקקות לאידיליה כאנומליה של הרמוניית כל צבעי הקשת, שכל צבעוני יחיד למען כולם משחיר כשמש, וכולם קוטפים למענו זר פלגים חלודים של מגדלי ביוב ופורסים את תולדות ההפרשות בשלולית הכניסה לביתו.

אשר גיבל, פרגים על השביל להולכי רגל

צילום פרגים על שביל להולכי רגל, אשר ג'בל

שם מתרחש סוד הלא כתובים, ונגלה, חרף כל, צומחות בו במקום בנות לא כתובות עם בטן תפוח הבריאות, את המפארות ממלכה רב-גוניות בקעורה שבהוד רגליהן היפות מתקנאת, במוכנות לחיים הלא כתובים. והן טובות עד אין קץ, להליכה היומית בשדות. וכל זאת כל עוד הנפסל הנחלש מלכותית, הזוג הזה כמיליוני הורים כמותו מפסל בפנטזיות התכלת שנים שרופות באלפית המחבוש של מלל קרבי מסנטז טעמי התרבות להן…

 דינה בנאי בבאי, אדם וחוה 2

פיסול אדם וחוה, דינה בנאי בבאי

 

 

כתיבת תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.